Jakie zalety ma ogrzewanie podłogowe?
Wybór ogrzewania w naszym domu to często niemały dylemat. Zastanawiamy się nad wyborem źródła ciepła. Do wyboru mamy piece na paliwo stałe, jakim jest eko-groszek lub pellet, ale również paliwa płynne, czyli olej opałowy i gaz.
Coraz większą popularnością cieszą się również pompy ciepła. Nawet, jeśli wybierzemy już źródło naszego ciepła, to pozostaje nam zastanowić się, jaki typ ogrzewania zastosujemy w naszych pomieszczeniach. Zwykłe tradycyjne grzejniki? A może niewidoczne ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne? Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet. Wymieńmy je i spróbujmy po krótce opisać.
Ogrzewanie podłogowe - rodzaje
Możemy wyróżnić głównie dwa typy ogrzewania podłogowego. Tradycyjne wodne oraz coraz częściej montowane elektryczne. Wodne ogrzewanie podłogowe polega na rozłożeniu rurek, najczęściej z tzw. pex'a. Rurki te rozkłada się na warstwie izolacji i folii odbijającej ciepło, a następnie zalewa się je wylewką. Późniejszym etapem jest już tradycyjne ułożenie płytek, paneli czy parkietu. Jeśli chodzi o ogrzewanie elektryczne, jego rozmieszczenie jest łatwiejsze, ponieważ maty grzewcze montuje się już na gotowej wylewce i na nich dopiero kładzie się płytki czy inny rodzaj wykończenia podłogi. Obie te formy ogrzewania są bardzo skuteczne, a ich wybór głównie zależy od etapu budowy i wybranego źródła ciepła. Warto zaznaczyć, że przy wyborze wszelakich pieców na paliwo stałe lub płynne, montuje się ogrzewanie podłogowe wodne, tak samo przy pompie ciepła powietrze-woda. Jeśli nie chcemy budować kotłowni, a wolimy zainwestować w panele fotowoltaiczne, lepszym wyborem będzie montaż elektrycznych mat grzewczych.
Zalety ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet, ale też nieco minusów. Skupmy się na razie na zaletach takiego ogrzewania.
- Estetyka – Jak już wcześniej wspomnieliśmy, zaletą takiego ogrzewania jest na pewno estetyka wnętrz i brak problemu z rozkładem grzejników. Ogrzewanie podłogowe jest niewidoczne, ponieważ jest w pełni zalane w posadzce. Dzięki temu nie mamy problemów z umiejscowieniem grzejnika na ścianie, nie zabierają nam one cennego miejsca.
- Brak unoszącego się kurzu – Bardzo duża zaleta dla alergików. Ogrzewanie podłogowe nie powoduje takiej cyrkulacji powietrza jak grzejnikowe. Temperatura takiej podłogi również jest często o ponad połowę niższa (24-27°C) względem temperatury tradycyjnego grzejnika (ok. 60°C), dzięki czemu kurz nie jest tak mocno wzbijany w górę. Nie ma również dodatkowego miejsca na gromadzenie tego kurzu, co jak wiemy w grzejnikach niestety występuje i często jest trudne do wyczyszczenia.
- Równomierny rozkład temperatury - Dzięki temu, że cała powierzchnia podłogi wydziela ciepło, w pomieszczeniach równomiernie rozkłada się temperatura, nie ma efektu zimniejszego miejsca, tak, jak gdybyśmy znajdowali się w dalekiej odległości od grzejnika.
- Oszczędność - Dzięki temu, że temperatura rozkłada się równomiernie i wędruje od dołu do góry, możemy zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniu i nadal odczuwać komfort przebywania w nim. Jeśli przy tradycyjnych grzejnikach lubiliśmy temperaturę 23°C, to przy ogrzewaniu podłogowym możemy zmniejszyć ją spokojnie o 2°C w dół i nadal czuć się komfortowo. To powoduje również mniejsze zużycie opału lub prądu służącego do ogrzewania.
- Wilgotność powietrza - Dzięki zastosowaniu mniejszej temperatury na podłogówce, w pomieszczeniach nie musimy stosować dodatkowych nawilżaczy powietrza, ponieważ automatycznie krążące powietrze w naszym domu nie jest tak mocno wysuszone.
Wady ogrzewania podłogowego
Tych na szczęście jest mniej niż zalet.
- Koszt montażu - Wykonanie ogrzewania podłogowego jest droższe od tradycyjnych grzejników.
- Spora bezwładność cieplna - Podłoga dość mocno akumuluje ciepło, dlatego proces nagrzewania i stygnięcia takiej podłogi jest mocno wydłużony. Jest to minus, jeśli chodzi o sterowanie temperaturą, lecz zazwyczaj raz ustawione ogrzewanie nie wymaga korekt.
- Ocieplenie budynku - Ważną sprawą jest dobra izolacja budynku. Ze względu na panującą niską temperaturę ogrzewania podłogowego, ważne jest, aby to ciepło nam nie uciekało nadmiernie z pomieszczeń. Dzięki dobrej izolacji, zaoszczędzimy również na ogrzewaniu.
- Trudne do usunięcia awarie – Ze względu na fakt, że instalacja ogrzewania podłogowego zalana jest całkowicie w posadzce, w razie wystąpienia awarii ciężko ją zlokalizować, a żeby ją usunąć konieczne jest rozkucie danego fragmentu. Dlatego najistotniejszą sprawą przy montażu ogrzewania podłogowego jest zatrudnienie fachowej i profesjonalnej firmy wykonującej takie instalacje oraz użycie dobrych materiałów do jej wykonania.
Komfort użytkowania do jedna z ważniejszych zalet takiego ogrzewania. Nie ma rzeczy idealnych i tak samo ogrzewanie podłogowe posiada swoje minusy. Warto zwrócić na nie uwagę i zadbać o to, aby jak najbardziej je ograniczyć. Jeśli zadbamy o dobry montaż i odpowiednią izolację naszego budynku, ogrzewanie podłogowe jeszcze bardziej zyska na atrakcyjności.