Jak zbudowany jest kocioł kondensacyjny?
Kotły kondensacyjne wykorzystuje się do ogrzewania budynków oraz wody użytkowej. W porównaniu do tradycyjnych kotłów grzewczych wyróżnia je niższe, nawet o 40% zużycie paliwa. Tym, co charakteryzuje kotły kondensacyjne, jest również maksymalne wykorzystanie ciepła ze spalin tuż przed ich odprowadzeniem. Oszczędność opału oraz niższa temperatura spalin przekłada się na niższe wydatki za ogrzewanie. Chcesz wiedzieć, jak działają oraz z jakich elementów są zbudowane kotły kondensacyjne? Zapoznaj się z dalszą częścią naszego artykułu.
Z czego składa się kocioł kondensacyjny?
Nasza firma CMB Technika Grzewcza oferuje różne modele kotłów kondensacyjnych w Stargardzie. W ofercie można znaleźć kotły jedno- lub dwufunkcyjne. Ich budowa nieco się różni, niemniej pewne elementy stanowią podstawę konstrukcji kotłów. Wśród nich wymienia się zamknięte komory spalania. Zamknięte komory spalania to podstawowy element budowy kotłów kondensacyjnych, który odróżnia je od tradycyjnych kotłów grzewczych. Komory spalania wykonuje się ze stali nierdzewnej, krzemu bądź aluminium. Dobór materiałów jest ważny w odniesieniu do odporności komory na działanie kwaśnych związków. Do komór za pomocą rur dostarczane jest paliwo w postaci oleju lub gazu. Aby jednak proces spalania przebiegał prawidłowo, samo paliwo nie wystarczy. Niezbędne jest też dostarczenie tlenu.
Powietrze z zewnątrz pobierane jest najczęściej za pomocą specjalnych rur umieszczonych w ścianie. Taka konstrukcja eliminuje konieczność montażu wentylacji nawiewnej lub kratek wentylacyjnych. Kotły kondensacyjne wyposażone są też w wymienniki ciepła. Przepływa przez nie czynnik grzewczy, którego celem jest obniżanie temperatury spalin, co ma kluczowe znaczenie dla rozpoczęcia procesu kondensacji. Dodatkowo w zależności od tego, czy kocioł kondensacyjny wykorzystuje się do ogrzewania wody lub nie, wyposaża się go też w zintegrowany podgrzewacz wody, który stanowi oddzielną część kotła. Kotły dwufunkcyjne natomiast mają wmontowane wymienniki płytowe.