Jak z powodzeniem łączyć fotowoltaikę i pompy ciepła?
Każdego roku przybywa Polaków, którzy decydują się na montaż fotowoltaiki. Krok ten motywują chęcią uniezależnienia się od dostawców energii oraz obniżenia rachunków za prąd. Nie bez znaczenia jest też aspekt ekologiczny. Dla wielu problematyczna pozostaje jednak kwestia ogrzewania. Na co się zdecydować, by tak jak w przypadku fotowoltaiki zyskało zarówno środowisko, jak i budżet domowy? Okazuje się, że rozwiązaniem jest połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła. O tym, jak działa taki system i czy rzeczywiście się opłaca, piszemy poniżej.
Fotowoltaika i pompa ciepła – czy ten duet się sprawdza?
Aby odpowiedzieć na pytanie, czy połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła się sprawdza, trzeba wyjaśnić, jak działają oba systemy. Fotowoltaika pozwala przekształcać energię słoneczną w elektryczną. Pompy ciepła z kolei wykorzystują energię gromadzoną w ziemi, powietrzu lub wodzie. Dla właściwego funkcjonowania potrzebują też jednak energii elektrycznej. Prąd zaspokaja ich potrzeby energetyczne w około 20-25%. I choć wydaje się to mało, w okresie grzewczym przekłada się na znacznie wyższe rachunki za prąd.
Połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła pozwala zminimalizować lub całkowicie wyeliminować wydatki na energię elektryczną. Jak to działa? Prąd wyprodukowany przez instalację fotowoltaiczną może zasilać pompę ciepła. Dzięki temu urządzenie dla prawidłowej pracy nie będzie potrzebowało energii sieciowej. Jak to połączyć, jeśli fotowoltaika wytwarza najwięcej prądu latem, a z pomp ciepła korzysta się głównie w sezonie grzewczym? Należy pamiętać, że wytworzoną energię, pompa ciepła może wykorzystywać przez cały rok.
Latem pozyskiwana na bieżąco energia może posłużyć pompie do schładzania obiektu. Zimą z kolei zmagazynowane nadwyżki energetyczne urządzenie wykorzysta do ogrzewania. W ten sposób niskim kosztem można utrzymać odpowiednie warunki w domu przez całe 365 dni w roku. Warto też wspomnieć o znaczeniu takiego połączenia w kontekście ekologii. Przy wykorzystaniu fotowoltaiki i pompy ciepła można istotnie wpłynąć na ograniczenie zużycia paliw kopalnych, a tym samym zmniejszyć emisję szkodliwych spalin do atmosfery.