Gdzie w domu zamontować pompę ciepła?
Coraz więcej inwestorów decyduje się na zakup niskoemisyjnych i energooszczędnych źródeł ciepła. Jest to spowodowane rachunkiem ekonomicznym, zmieniającymi się warunkami budowlanymi oraz pojawiającymi się dofinansowaniami na nowoczesne technologie. Jedną z najpopularniejszych stały się pompy ciepła, czyli źródła wytwarzające ciepło szybko i z zachowaniem najwyższych standardów.
Jak wybrać pompę ciepła do domu?
Wybór odpowiedniego źródła ciepła lub jego wymiana to kluczowa decyzja przed, którą stoi każdy inwestor. Rzutuje ono nie tylko na skuteczne ogrzewanie pomieszczeń, ale przede wszystkim na rachunek za energię oraz ogrzewanie. Dlatego coraz częściej wybierane są nowoczesne rozwiązania, które są nie tylko wydajne, ale przede wszystkim oszczędne. Jednym z nich jest pompa ciepła, czyli urządzenie, dzięki któremu możliwe jest ogrzanie domu lub mieszkania oraz ciepłej wody użytkowej. Aby urządzenie spełniało wyznaczone zadania musi zostać odpowiednio dobrane oraz zamontowane. Dlatego tak ważne jest, aby instalator określił zapotrzebowanie na moc cieplną budynku, wybrać odpowiedni rodzaj ogrzewania, dobrać wielkość pompy oraz elementy peryferyjne. Warto podkreślić, że pompa ciepła nadaje się zarówno do nowych budynków, jak również do modernizowanych, gdzie z powodzeniem mogą współpracować z już istniejącymi urządzeniami grzewczymi.
Gdzie należy zamontować pompę ciepła?
Montaż pompy ciepła odbywa się na podstawie oceny inwestycji, zastosowanych rozwiązań technologicznych oraz co istotne warunków technicznych budynku. Dlatego tak istotne jest, aby wcześniej poznać zapotrzebowanie na moc cieplną i ocenić wykonaną instalację. W zależności od rodzaju pompy cieplnej niezbędne będzie określenie odpowiedniego miejsca jej montażu. Producenci zalecają, aby jednostki zewnętrzne montować kilka centymetrów nad podłożem, co ma na celu zapewnienie odpowiedniego kondensatu. W zależności od regionu, w którym montowana jest pompa zaleca się zastosowanie dodatkowej ochrony przed śniegiem co ma na celu zwiększenie jej wydajności w okresie zimowym. Często pompę montuje się przy ścianie budynku, w osłoniętych od wiatru miejscach, aby zapewnić jej lepsze funkcjonowanie. Trzeba pamiętać, że pompa ciepła podczas pracy może hałasować, dlatego zaleca się jej umiejscowienie z dala od ścian sypialni czy pokoju wypoczynkowego, a bardziej od strony kuchni czy pomieszczenia gospodarczego. Nie wolno również zapominać o izolacji węży, które mają za zadanie transportować wyprodukowane ciepło.